Mix & Mastering

Mix

Mastering FFKayıtları yapılmış enstrümanların, vokallerin ve bilgisayar desteği ile üretilmiş ya da eklenmiş tüm elektronik veya dijital sesin; hepsinin kendi içerisindeki ses seviyesinin ayarlanarak, tonal karakterlerinin kullanılan birçok analog ya da dijital efekt arabirimi ile renklendirilip iki kanala indirgenmesi MİX olarak adlandırılır.

 

İyi bir Mix için;

  • Enstrümanların kayıtlarının stüdyo ortamında düzgün (doğru frekans aralıklarında ve olması gereken sinyal gücünde alınması), enstrümanistlerin çalımlarının doğru olması gereklidir.
  • Vokal kayıtlarında özellikle detone ve sürtonelere dikkat edilmesi, yalıtımı ve akustik düzenlemesi yapılmış bir ortamda kaydedilmesi (stüdyo ortamı dışında yapılan vokal kayıtlarındaki normalde duyulmayan geri plan seslerinin mixte yapılacak olan işlemlerle beraber ortaya çıkması ve kaydı bozması)
  • Kaydedilen ses dosyalarının en az 24 Bit 44.1 Khz formatında olması gerekmektedir. (44-192 Khz )

Mix bir müzik eserinin prodüksiyonu sürecindeki en önemli işlemlerden birisidir. Sanatçıların kendilerine özgü soundlarının oluşturulduğu aşama mix aşamasıdır. Bundan dolayı yine kayıtta da olduğu gibi mix işleminin ölçümleri yapılmış akustik düzenlemeye sahip, doğru duyuma ulaşılmış, yeterli teknik ekipmanlara sahip bir mix odasında, mix mastering mühendisi tarafından yapılması gerekmektedir.

Mastering

Mastering CompressorBir albümün basımından önceki son aşama olan Mastering, albümü oluşturan parçaların endüstri standartlarına uygun, kendi aralarındaki volume dengelerinin yapılması ve tonal farklılıklarının giderilmesi işlemidir.

Müzik prodüksiyonunun en önemli aşamalarından olan Mastering işleminin yine mix aşamasında olduğu gibi;akustik düzenlemesi yapılmış, doğru bir duyuma ulaşılmış ve teknik açıdan yeterli ekipmanlara sahip profesyonel bir mastering odasında; mastering mühendisi tarafından yapılması gerekmektedir.

Mastering TLaMix Mastering odamızda;yapılan ölçümler doğrultusunda duvar, tavan ve köşe panelleri ile akustik düzenleme yapılmış, en doğru duyuma ulaşılmıştır.Stüdyomuzda teknik ekipman bakımından birinci sınıf ad da (anolog-dijital, dijital-analog ses sinyali çeviricileri) ve kablolar kullanılmaktadır. Aynı zamanda farklı boyut ve özellikteki alternatif referans monitörleri sayesinde geniş bir dinleme aralığı mevcuttur.Stüdyomuzda mastering aşaması digital (Daw) veya analog (hardware) sistemler üzerinde yapılabilmektedir.

Stüdyomuzdaki Mix Mastering işlemleri, mix-mastering mühendisi Utku Çılgın tarafından yapılmaktadır.

Referans kayıtlar için tıklayınız…

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!