Our Blog

Gitar Amfi Mikrofonlamasında Mikrofon Seçimi


Öncelikle, Gitar Kabin Mikrofonlamasında kullanılan tekniklerin ve mikrofon seçimlerinin, tamamen kişisel olduğunu, müzisyen, sanatçı ve çalışılan prodüktöre göre değiştiğini belirtelim.

Kondenser MikrofonGenel olarak gitar amfilerinin mikrofonlanmasında Shure Sm57, Sennheiser Md421, Elektro Voice Re-20, Neumann U87, Neumann TLM170R, Akg C414, Royer Labs R-121(ribbon) gibi marka ve model mikrofonlar kullanılmaktadır. Bunlardan en sık rastladığımız ve tercih edilen Shure Sm57 başta olmak üzere Shure Sm57 Beta, Sennheiser Md421 ve Elektro Voice Re-20 dinamik mikrofon seçimlerinde başta gelmektedir. Son dönemlerde bu saydığımız dinamik mikrofonlara göre daha yeni ve uygun bütçelerde olan Audix İ5, Audix F5, Shure PG57 de gitar amfisi mikrofonlamada tercih edilmeye başlanmıştır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gitar Kayıtları 4Bu saydığımız dinamik mikrofonların okuduğu frekans aralıkları birbirinden farklı olduğundan dolayı mikrofon seçimi yaparken kayıt edilecek olan parçanın müzikal tarzı, müzisyenin tarzı ve tuşesi, kullanılacak amfinin ve gitarın marka modeli göz ardı edilmemelidir. Gitar amfi mikrofonlamaları yalnızca dinamik mikrofonlar ile yapılabilirken, dinamik + condenser veya dinamik + ribbon şeklinde de yapılabilmektedir. Farklı frekans aralıklarını okuyan dinamik ve condenser mikrofonların birlikte kullanımında, yapılacak olan uygun bir balans ile tonal kalitedeki lezzeti arttırmakta mümkün olabilecektir. Dinamik mikrofonlar ile yapılan yakın amfi mikrofonlamalarında ağırlıklı olarak amfinin sesini duyarken, kullanacağımız condenser mikrofonun amfiye olan uzaklığını ayarlayarak “room” yani oda soundunu da kayıda alabiliriz. Böylece condenser mikrofon ile aldığımız room soundu mix esnasında arttırıp azaltabilir ve gitar tonuna daha mid karakterli frekansları yükleyebiliriz.

Recordman Müzik Stüdyosunda gerçekleştirilmiş olan Gitar Amfi Mikrofonlamasıyla ilgili eğitim videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Show Comments (0)

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!