Our Blog

Kayıtta Preamp Kullanımı ve Önemi

Preamp kayıt esnasında kullanıyor olduğumuz mikrofon veya enstrümanın sinyal seviyesini “db” cinsinden arttırmaya veya azaltma yarayan bir ara birimdir. Preampların harici olarak birçok marka modelinin olmasının yanı sıra, artık kullandığımız birçok ses kartı üzerinde de yerleşik olarak olduğunu hatırlatmak gerekir. Preamplar, ses seviyelerinin arttırılması veya azaltılmasında kullanılmasının yanı sıra karakterleri gereği tonal anlamda da zenginlik katarlar.

stüdyo preamfiPreampları sadece ses seviyelerini ayarlayan bir işlemci olarak görmemek gerekir, her marka model preampın kendine özgü bir karakteri de bulunmaktadır. Birçok uygun bütçeli veya ses kartları üzerinde yerleşik bulunan preamplara kolay ulaşılabiliyor olunsa da endüstri standardı olmuş yüksek bütçeli lambalı preamplara ulaşmak tüm kayıt yapanlar için mümkün olmuyor. Class A sayılan Avalon, Universal Audio, AMS Neve, Millennia, Tube-Tech gibi markaların binlerce dolarlık lambalı preamfilerinin yanında çok daha uygun bütçeli hem preamfi hem de converter görevini yerine getiren sadece bir usb ya da firewire ile bilgisayara bağlanan çok daha pratik ses kartları da piyasada bulunabiliyor.

Peki bu iki bahsettiğimiz işlemcide preamp görevini görüyorsa neden çok daha yüksek bütçeli olan lambalı preamfileri tercih edelim?

Aradaki farkı bir örnekle açıklamak gerekirse, günümüzdeki akıllı cep telefonlarının geldiği teknolojiyi hepimiz biliyoruz. Hem fotoğraf çekebiliyorlar hem video kayıt edebiliyorlar hem bilgisayar olarak kullanılabiliyorlar. Birçok işlevi bir arada bulundurabiliyorlar fakat profesyonel dslr bir fotoğraf makinesi kadar fotoğraf çekmeleri, profesyonel bir video kamera kalitesinde video kaydedebilmeleri veya yüksek teknolojiye sahip bir bilgisayar kadar işlevli ve hızlı olmaları beklenemez. Bu örneklerin aynısı preamplar içinde geçerli olacaktır. Düşük bütçeli bir ses kartının üzerinde dahili olarak bulunan preampın, kullanılan komponentlerin kalitesi gereği A sınıfı sayılan lambalı bir preampa göre daha doyurucu daha berrak ve tonal anlamda sounda daha fazla renk katacağı beklenmemelidir.

Tags: , , , , , , , , ,

Show Comments (0)

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!