Our Blog

Seslendirme (Dublaj) ve Vokal Kayıtlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayıt stüdyolarında birçok müzik tarzlarında vokal kayıtları, okumalar ve Radyo – TV için seslendirme kayıtları (Dublaj) yapılmaktadır. Dolayısıyla ses renkleri, tarzları ve tonaliteleri birbirinden farklı olan ses sanatçılarıyla çalışırken, kayıtta kullanılan ekipmanların da soundu etkileyebileceğini bilmemiz gerekir.

Seslendirme DublajSes kaydı yapılan ortamdaki yansımaların ve ortam gürültülerinin önlenmiş olmasının yanı sıra mikrofon ve preamp tercihlerinin de doğru olması gerekir. Yine kural olmamakla birlikte sanatçıya bağlı olarak değişen bazı istisnai durumlarda olmaktadır. Örneğin; Genel olarak vokal kayıtları ve seslendirme kayıtları (Dublaj) izolasyonu sağlanmış bir oda içerisinde çoğu zaman condenser mikrofonlar ile yapılırken, bazı sanatçılar stüdyonun kontrol odasında dinamik mikrofonla şarkı söylemeyi veya seslendirme yapmayı tercih etmektedir. Vokal ve seslendirme kayıtlarında diğer enstrüman kayıtlarına göre daha fazla insani faktör yer aldığından dolayı ekipman ve mekan tercihleri sanatçının duygu durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Bu gibi istisnai durumların dışında clean vokal kaydı yapan bir pop müzik sanatçısının ses kaydında condenser mikrofonlar tercih edilirken, rock metal gibi müzikal tarzlarda brutal veya scream vokal yapan bir solistin ses kaydı, daha yüksek akustik ses seviyelerine uygun olan dinamik mikrofonlarla yapılabilir. Kayıtlar esnasında daha düşük gürültülü mikrofon ve preamfiler kullanmak mix aşamasında da işi kolaylaştırıp daha kaliteli bir işin çıkmasına yardımcı olacaktır. Vokal ve seslendirme kayıtlarından sonra yapılacak olan geri plan seslerinin ve gürültülerin önlenmesi işlemleri, ses kaydının yapısını ve doğallığını bozmasının yanı sıra, zamansal olarak da uğraş gerektirecektir.

Vokal ve seslendirme kayıtları (Dublaj) yapılmadan önce, kayıın yapılacağı oda, mikrofon, preamp ve dinamik işlemciler gibi soundu birebir etkileyecek faktörlere dikkat edilmeli, beklenilen sounda hizmet edebilecek mekan ve ekipman tercihleri yapılmalıdır.

Tags: , , , , , , , , , ,

Show Comments (0)

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!